NOVINKY
Sardinie – nejkrásnější pláže, tipy na výlety, fotky
- 27/07/2018
- Posted by: Lenka Škudrnová
- Země: Kam v Itálii kurzy v zahraničí Lokace, tipy na výlety, fotky

Sardinie
Sardinie nabízí nádherné moře, krásné písečné pláže i divoké hory. Dostat se na ni můžete letecky do Olbie, na západní pobřeží Alghera, případně na jih do Cagliari. Autem nejlépe z italského Livorna nebo Piombina trajektem do Olbie. Abyste mohli docenit krásy Sardinie v plném rozsahu, doporučujeme procestovat ostrov celý – každá část je totiž jiná.
Trajekt do Olbie
Trajekt do Olbie z Livorna nebo Piombina jede asi 6,5 hodiny. Je finančně dost náročný, ale cesta je krásná, na palubě bazén a v moři můžete zahlédnout delfíny!
Z Olbie ke Capo Testa
Z Olbie na východním pobřeží se můžete vydat po turisticky oblíbeném pobřeží Costa Smeralda s luxusními letovisky směrem na sever. Severní část Sardinie – Gallura, je kopcovitá s jakoby poházenými skalami všude kolem. Zkuste cestu z Olbie přes Arzachenu až ke Capo Testa. Zde najdete na pobřeží nádherně vytvarované skály a azurové moře – jedno z nejbizarnějších míst na Sardinii. Určitě nesmíte vynechat.
Souostroví La Maddalena
Souostroví La Maddalena je národním parkem – nabízí nádherné moře, pláže i hory. Na hlavní ostrov La Maddalenu (s hlavním městem La Maddalena) se dostanete lodí z Palau (možno i s autem) – jezdí zde dvě společnosti, takže trajekty jezdí cca každou půlhodinu nebo i častěji. Nám se osvědčil Delcomar – vyšel trochu levněji a zpět jezdí i pozdě do noci. Loď vás přiveze do La Maddaleny – hned naproti přístavu sídlí jedna z našich škol GAIA – nabízí kurzy italštiny pro dospělé.
Městečko La Maddalena je moc pěkné, plné malých stylových obchůdků.
Z La Maddaleny se dá dojet autem po mostě na vedlejší ostrov Caprera – nádherný hornatý ostrov s muzeem Garibaldiho, pevností, malými zátokami s průzračnou vodou!
Palau
I městečko Palau a okolí stojí ze prozkoumání. Nedaleko Palau je Capo d’Orso – se skálou ve tvaru medvěda na kopci (uvidíte i z lodě na Maddalenu). Palau je příjemné letovisko, zaujaly nás v něm i „murales“ – malby na zdi typické pro Sardinii.
Costa Paradiso – Valledoria
Severozápadní pobřeží Sardinie se nazývá Costa Paradiso a najdete zde dlouhé písečné pláž, někde téměř opuštěné. Ve Valledorii je pěkný kemp La Foce – od pláže jej dělí říčka, přes kterou jezdí celý den loď na nekonečnou písečnou pláž s dunami a bez lidí. Jeden den bylo moře klidné, další den velké vlny.
Castelsardo
Městečko Castelsardo nedaleko Valledorie patří k hlavním atrakcím tohoto pobřeží. Je z dálky vidět na skále nad mořem a domky jsou vymalované pestrými barvami. Hodně strmými uličkami můžete vystoupat až k hradu, odkud se vám naskytnou krásné výhledy na pobřeží.
Roccia dell’Elefante
Nedaleko Castelsarda potkáte u silnice skálu ve tvaru slona a nedaleko dobře zachovalý nuragh (nuraghy = asi 3000 let staré věžovité stavby z kamenů typické pro Sardinii).
Poloostrov Stintino a pláž La Pelosa
Na poloostrově Stintino najdete nádherné bílé pláže a průzračné moře. Nejnavštěvovanější pláží je la Pelosa. Už při příjezdu pochopíte proč. Barva je až neskutečná :-). Bohužel pláž je malinká a návštěvníků hodně, ale ve vodě se rozptýlí, takže máte i tak šanci si zdejší průzračnou vodu užít a nafotit téměř bez lidí. U pláže se platí za parkování.
Zkuste popojet jen pár kilometrů dál a užít si na Stintinu nekonečné bílé pláže téměř bez lidí i v červenci).
Alghero
Hlavní město západního pobřeží s přímými lety z Prahy určitě stojí za vidění. Město má pěknou písečnou pláž (popojděte po ní dál od centra až k bílým dunám, kde je pláž nejhezčí a není plná).
Město je má přiměřeně velké, historické centrum moc pěkné, plné úzkých uliček s obchůdky, obehnané městskými hradbami. Je to spíš větší letovisko, žádné velkoměsto, s letištěm v místě a dlouhou pláží. V centru města sídlí naše dvě partnerské jazykové školy Pintadera a Italiano in Riviera (kurzy italštiny, italské kultury, workshopy vaření…).
Alghero – muzeum korálů
V okolí Alghera se v moři nalézá vzácný červený korál – podle pověsti vznikl tak, že Perseus hodil na břeh uťatou hlavu medúzy a krev z ní vytékající vytvořila v okolních mořích tyto červené korály. Pokud se nechcete potápět, zajděte do místního muzea korálů – instalace je moc pěkně udělaná, běží zde i krátké video.
Bosa a okolní pobřeží
Na jih od Alghera začíná skalnaté pobřeží, nejsou tu téměř pláže, zato nádherné vyhlídky. Zdejší pobřeží připomíná spíše Wales nebo Anglii. Točitá silnice s krásným výhledem na moře i hory je prý jedna z nejoblíbenějších u motorkářů.
Město Bosa je vyhledávaným cílem turistů, je zajímavé a stojí za vidění, jen je trochu pusté a omšelé. Domky mají podobně jako v Castelsardu pestré barvy, město je na úpatí hory, na vrcholu je hrad.
Palmavera – nuraghy
Nedaleko Alghera můžete navštívit i archeologické naleziště a ruiny nuraghů, platí se vstupné.
Poloostrov Sinis a Tharros
Když budete po západním pobřeží pokračovat dále na jih, přibrzděte na poloostrově Sinis. Je zde zemědelská krajina, žádné hory, nepodobá se úplně zbytku Sardinie. Na západní straně se táhne bílá pláž s malinkými bílými a šedými oblými kamínky, které jsou prý prodávány do akvárií po celém světě. Příjemná změna oproti písečným plážím a mělké vodě. Zde se břeh prudce svažuje do moře, vlny byly dost velké, voda krásně průhledná.
Na konci poloostrova Sinis najdete ruiny antického města Tharros.
Porto Pino
Na jižním pobřeží ostrova určitě musíte navštívit Porto Pino s největší písečnou dunou ostrova. Zaparkujete za poplatek v Porto Pinu, zde začíná nádherná zátoka s průzračnou vodou a dlouhou pláží – lidi jsou jen na začátku, dál je pláž téměř prázdná – a končí až u dun, které jsou vidět hned z Porto Pina. Nesmí se po nich chodit, stejně si k nim ale udělejte po pláži procházku, nebudete litovat. Voda tady byla snad nejprůhlednější z celé Sardinie, mělčina daleko a skoro žádné vlny. Ideální pro děti a na plavání.
Costa del Sud
Z Porto Pina vede směrem ke Cagliari krásné pobřeží, kde se střídají skály a zátoky s kotvícími jachtami.
Pojedete kolem proslulé pláže Chia se zlatým pískem až k Pule, kde se kromě krásných plážích nachází i ruiny řecko-punského města Nora .
Když budete pokračovat po pobřeží až ke Cagliari, uvidíte spoustu továrních komínů, ale také laguny s plameňáky!
San Sperate
Na sever od Cagliari směrem ve vnitrozemí najdete nenápadné městečko San Sperate. Zde žil malíř a sochař Pinuccio Sciola, zakladatel „murales“ – maleb na zdi typických pro Sardinii. Při naší návštěvě se zrovna chystala slavnost broskví a celé město bylo nazdobené k oslavám. V turistické kanceláři nám nabídli mapku, ve které jsou barevně značené trasy, po kterých můžete městem procházet tak, abyste žádné murales a další umělecká díla neminuli. Stejnou barvou jako v mapě jsou ulice značené i ve skutečnosti – celé silnice jsou natřené červeně, modře, zeleně a žlutě. Městečko je jedna velká galerie pod širým nebem. V jedné ze zahrádek nabízel své obrazy malíř Maximo Coco – dokonce se s námi vyfotil! O kousek dál na štaflích zrovna jiná malířka malovala obraz na zeď, v podloubí domů připravoval výstavu další malíř. Murales jsou tu na každém druhém domě, kromě toho jsou tu v každém parčíku sochy, na parapetech umělecké květináče…
Seui
Ze San Sperate míříme na východní pobřeží k Arbataxu. Projíždíme divoké hory s trochu opuštěnými městečky bez turistů. Jedním z nich je Seui vysoko v horách s krásnými výhledy na okolí.
Gairo
Nedaleko Seui je úplně opuštěná vesnice Gairo, odkud byli lidé evaukováni při sesuvu půdy do nových domovů.
Torre di Bari
Po náročném přejezdu hor se dostanete na východní pobřeží. Pod Arbataxem jsou pěkné pláže v Torre di Bari (u Bari Sardo) – opět téměř bez lidí.
Arbatax
V Arbataxu je největší atrakcí červená skála, můžete tu vidět i nadšence skákat z ní šipky do moře. V městečku zrovna probíhala pouť i s kolotoči a atrakcemi – byly přímo u skály, snad tam ale nejsou nastálo. Ve městě byl trh, v přístavu hrála hudba…
Golgo
Z městečka Baunei se vydejte do hor na náhorní plošinu Golgo, k poutnímu kostelíku San Pietro. Celé místo má neopakovatelnou atmosféru, můžete potkat divoká prasata, oslíci vám vlezou až do auta, uvidíte pro Sardinii typické korkové duby, divoké kozy, nuraghy, skály…
Z Baunei vede do Olbie vysokohorská silnice, ze které se prakticky nedá nikam odbočit (možná 2x směrem k moři, ale snažit se v těchto místech dostat k moři autem je dost náročné a stejně nedojedete k těm nejhezčím vyhlášeným zátokám – jeďte raději lodí na výlet podél pobřeží).
La Caletta
Když se dostanete zpět do civilizace a začíná pobřeží s krásnými bílými písečnými plážemi – La Caletta nebo Teodoro stojí za zastávku předtím, než se nalodíte zpět na trajekt v Olbii.
HLEDEJ
Nejnovější příspěvky
- Kurzy pro učitele Erasmus+ – Cork, Irsko – termíny 2024 – metodika, CLIL, irská kultura, angličtina a další
- Frances King – angličtina pro rodiny s dětmi od 6 let – Londýn a Dublin, kurzy angličtiny pro dospělé Londýn, anglický kemp pro mládež Dublin, hostitelské rodiny – termíny 2024
- SLEVA 15% – angličtina u moře, Anglie, krásné pláže, kurzy angličtiny pro dospělé 16+, příprava na FCE, CAE, CPE, aktivity zdarma – BEET Bournemouth
- Horizonte Regensburg – kurzy němčiny, metodologické kurzy pro učitele němčiny Erasmus+ – termíny 2024
- GLS – německý kemp pro děti a mládež (7-18 let) Berlín, Mnichov, Alpy – termíny 2024, kurzy němčiny pro dospělé Berlín, studium na střední škole v Německu 12-18 let (min. 2 měsíce)
- Trulli Alberobello – kurzy italštiny v jižní Itálii, kurzy 50+, italský kemp pro mládež, krásná lokace – termíny 2024
- Churchill House – letní anglické kempy pro děti 8-17 let – Londýn / Ramsgate / Dover – termíny 2024
- More Than English Ludlow – letní škola v Anglii s osobním přístupem,12-17 let, angličtina, leadership, business, film, divadlo, tanec, golf, tenis, business, fotbal, basketbal, příprava na univerzitu, kreativní psaní – termíny 2024 – NYNÍ SLEVA 10%
- Bels Gozo / Malta – kurzy angličtiny pro dospělé 18+, young adult 16-19, mládež 11-16, rodiny s dětmi od 7 let léto / podzim / Velikonoce, kurz pro učitele Erasmus+, Gozo a Malta – termíny 2024
- Kurzy pro učitele Erasmus+ Malta – angličtina, CLIL, well-being, mindfulness, IT, technologie ve výuce, metodologie pro angličtináře, kultura, historie, umění Malty, management projektů Erasmus+ – termíny 2024
- Kurzy pro učitele Erasmus+ Irsko – ATC Dublin – termíny 2024 – AI – umělá inteligence pro učitele jazyků, CLIL, STEAM, projektová výuka, angličtina, irská kultura, metodika pro angličtináře
- Kurz španělštiny pro 50+ – Španělsko – Malaga, Valencie, Tenerife, Salamanca, Marbella – Semana Santa, Fallas, karneval
- Europass – kurzy pro učitele Erasmus+ v angličtině po celé Evropě – Itálie, Španělsko, Irsko, Německo, Finsko, Dánsko, Tenerife, Karibik, Nizozemsko, Belgie, Řecko, Chorvatsko – angličtina, umělá inteligence, STEM, IT, Art, CLIL, wellbeing, inkluze a další – termíny 2023 a 2024
- Enforex – španělské kempy ve Španělsku pro děti a mládež 5-18 let, španělština nebo angličtina, Barcelona, Madrid, Malaga, Salamanca, Valencie, Marbella – termíny 2024 – volitelně tenis, fotbal, golf, vodní sporty
- Kurz angličtiny na Maltě pro 50+ let s bohatým programem – termíny 2023 a 2024
- Angličtina pro mládež 11-17 let – Cork, Irsko – letní anglický kemp, angličtina plus golf, fotbal, STEAM, jízda na koni, rugby, golf, pro 16-19 příprava na zkoušky Cambridge FCE, CAE – termíny léto 2024
- Babilonia – Taormina, Sicílie, Itálie – kurzy italštiny pro dospělé, italská kultura a literatura, vaření, italština 50+, keramika, turistika, sicilská kuchyně – termíny 2024
- Příprava na FCE, CAE, CPE u moře – Bournemouth, Anglie – termíny 2024
- Kurzy pro učitele Erasmus+ – Kypr – termíny 2023 a 2024 – muzea, památky, kultura, báje, mýty, legendy, víno, kulturní dědictví, historie, tradice, angličtina pro učitele a další kurzy, praxe pro odborné školy
- Kurzy pro učitele Erasmus+ – Dublin, Irsko – Linguaviva – CLIL, Communication Skills, irská literatura, kultura, historie, metodologie, storytelling – termíny 2024